Bez kategorii, Waga niemowlęca, Wagi medyczne, Wszystkie wpisy

Co to jest legalizacja wagi?

Legalizacja wagi - tabliczka znamionowa
Co to jest legalizacja wagi?

Nie każdy z użytkowników wag wie czym dokładnie jest legalizacja wagi i czy jest ona do czegokolwiek potrzebna. Wyjaśniamy.

Legalizacja wagi to wydawane przez Główny Urząd Miar potwierdzenie, że waga waży towary z określoną dokładnością znajdującą się na tabliczce znamionowej i jest odpowiednio precyzyjna. Oznacza to, że błąd pomiaru (granicę tego błędu ustala GUM) na takiej wadze nie może być większy niż konkretny parametr znajdujący się na tabliczce znamionowej.

W przypadku wag medycznych wykorzystywanych w placówkach medycznych przez lekarzy legalizacja wag jest obowiązkowa. Każda waga niemowlęca, waga osobowa, waga krzesełkowa, waga z pomiarem BMI, waga lekarska i inne wagi medyczne muszą posiadać legalizację. Osoby prowadzące działalność handlową również muszą posiadać ten dokument.

Bardzo ważną informacją jest fakt, iż kupując wagę bez legalizacji pierwotnej nigdy i nigdzie nie można jej zalegalizować! Ponownej legalizacji podlegają wyłącznie wagi posiadające legalizację pierwotną. Za używanie niezalegalizowanej wagi w przypadku kontroli z Głównego Urzędu Miar zapłacimy mandat.

Należy także pamiętać o zmianach w przepisach, które miały miejsce parę lat temu. Według obecnych przepisów pierwsza i kolejna legalizacja ważna jest przez 24 miesiące. Wielu kupujących pyta również o wystawienie świadectwa legalizacji – obecnie papierowe poświadczenie legalizacji nie jest wymagane, więc sprzedawca nie ma obowiązku go wystawiać.

Przy pierwotnej legalizacji sprzedawca ma obowiązek dostarczyć do klienta wagę zaopatrzoną w świadectwo zatwierdzenia typu obowiązujące na terenie całej Unii.

Na zdjęciu widoczna jest tabliczka znamionowa wagi zaopatrzonej w legalizację – Seca M21. Z tabliczki możemy wyczytać, że legalizacja wagi miała miejsce w 2021 i jest ona ważna do 30 listopada 2023r.

Przypominamy, że zawsze jesteśmy do Państwa dyspozycji w razie jakichkolwiek pytań, wątpliwości lub niejasności w zakresie wag i wymaganych dokumentów. Oferujemy również pomoc w legalizacji wagi oraz przy doborze odpowiedniego urządzenia do Państwa potrzeb. Zapraszamy do kontaktu pod nr Tel. 507 295 517 lub na mail: [email protected].

Back to list

Related Posts